Obsah článku
Nie každý môže byť špecialista na inštaláciu interiérových dverí, ale mnohí z nás musia čeliť takej úlohe: pri zariaďovaní nového domu alebo pri generálnej oprave starého domu. Tento článok vám pomôže vyhnúť sa niektorým chybám.
Voľba kapitána
Inštalácia dverí sa začína výberom majstra. Je dôležité neurobiť chybu, pretože konečný výsledok práce závisí iba od jeho profesionality. Môžete nájsť skúseného špecialistu na noviny? Možno, ale spravidla je dobrý pán vždy nabitý prácou a pre svoje služby nepotrebuje ďalšiu reklamu. Jednou z najčastejších chýb je, že si klient vyberie remeselníka na základe jeho schopnosti rozprávať sa o rôznych komplikáciách stolárstva. Výrečnosť nenahrádza zručnosti. Často je za pochvalnými pútami pre seba skrytý amatérizmus, a najlepšie zo všetkého bude jeho práca rozprávať o pánovi..
Prvý tip: preto neváhajte požiadať kapitána, aby ukázal svoje predchádzajúce práce na inštalácii dverí. Pomôže vám to urobiť správny výber..
Ak dôjde k generálnej oprave domu výmenou podláh a prestavbou priečok, bolo by pekné koordinovať prácu tesára s prácou staviteľov. Je dôležité zistiť všetky nuansy zariadenia podláh a dverí. Je to potrebné, aby sa predišlo mnohým ťažkostiam pri inštalácii dverí. Napríklad: je dobré, keď je dverový blok namontovaný takým spôsobom, že môže byť opláštený platničkami zo všetkých strán. Platinové pásy tvaru L vyzerajú menej atraktívne.
Pri inštalácii posuvných dverí, ktoré idú do výklenku, je dôležité bezpečne zaistiť hornú koľajnicu, po ktorej budú jazdiť. Koniec koncov, je to práve ona, kto zodpovedá za hmotnosť krídla dverí. Ak nie je koľajnica bezpečne pripevnená, dvere ju odtrhnú. Nebude možné opraviť vodiacu lištu bez demontáže stien výklenku..
Je dôležité, aby úroveň podlahy vo všetkých miestnostiach bola rovnaká – to umožňuje inštaláciu zárubne bez prahov, čo je samozrejme výhodné, pretože prahy, bez ohľadu na to, ako opatrne na ne chodíte, sú stále zrazené. Pri inštalácii rámov bez prahov by sa mal vziať do úvahy jeden dôležitý detail: ak je podlaha v susedných miestnostiach iná, mal by šev medzi podlahovými krytinami prebiehať v strede dverového krídla, keď sú dvere zatvorené (je nevyhnutné ju koordinovať s kapitánom, ktorý podlahy vytvára). Inak každý, kto je v miestnosti, bude môcť „so zavretými dverami“ obdivovať časť podlahovej krytiny z ďalšej miestnosti. Je to neprijateľné. Preto je veľmi dôležité koordinovať prácu staviteľov, majstra, ktorý kladie podlahy a stolára.
Ak je úroveň podlahy iná, mal by byť rám dverí s prahom, ktorý tento rozdiel skryje. Prah môže byť stanovený bez štvrtiny, čím sa zníži a spríjemní, vaše nohy budú bolieť menej. Zároveň je mierne narušená tesnosť, ale pre vnútorné dvere to nie je také dôležité. Tapety alebo dlaždice by sa mali privádzať až k samému okraju dverí, aby sa šírka platne dostatočne prekrývala.
Chyby pri zavesení krídla brány
Závesné dvere sú pravdepodobne najdôležitejším procesom, od ktorého závisí ich životnosť. Nesprávna montáž vedie k namáhaniu a deformáciám v dverovom bloku, čo vedie k predčasnému opotrebovaniu pántov a zámkov dverí. Vôľa a napätie nakoniec zničia spojenie škatule s dverami, v dôsledku toho sa montážna pena, ktorá drží škatuľu v otvore, zrúti a vytečie. V závislosti od hmotnosti krídla brány sú namontované pánty, ktoré vydržia požadované zaťaženie, môžu existovať dva alebo viac z nich. Je veľmi dôležité, aby každá slučka dobre zapadla do drážky – bez vôle.
Frézovanie drážok závesu
Drážka pre pánt je vyrobená ručným frézovačom, a nie dlátom, ako v minulom storočí. Všetky pánty by mali byť na tej istej osi, aby pri otváraní a zatváraní dverí nedošlo k šikmosti a napnutiu. „Hra“ slučiek v drážkach nie je prípustná. Ak sa toto pravidlo nedodrží, pánty nebudú trvať dlho..
Dvere by sa okrem toho mali dať ľahko zatvárať bez pruženia, pánty by sa nemali „stlačiť“. Aby sa predišlo „zatlačeniu“ pántov pri zatváraní, pri výrobe dverí z masívneho dreva, skúsený stolár vždy robí hranu krídla na strane závesu vždy nie 90 °, ale menšou. A pri zavesení dverí z výroby je potrebné vytvoriť správnu medzeru medzi plachtou a rámom. Pri zatváraní by sa správne zavesená clona mala dotýkať iba tesnenia, nie skrinky, a to aj zo strany pántu. Toto je ľahké skontrolovať: stačí vložiť kúsok papiera medzi škatuľu a plátno – papier by mal bez prekážok prechádzať po celom obvode dverí.
Správne zabudovaný záves dverí
Niekoľko slov o tesnení: je dôležité inštalovať tesnenie dverí iba z vysoko kvalitnej trvanlivej gumy; zapadá do drážky vybranej v krabici. Je lepšie nepoužiť pečať na „samolepiace“.
Pokiaľ ide o zárubne, rámy vyrobené z továrne spravidla nevyvolávajú dôveru: sú tenké, nespoľahlivé, štandardnej veľkosti, vyrobené z kvalitného dreva..
Vložka tesnenia dverí
Osobitne sa neodporúča zvoliť MDF boxy. Ak sú krídla dverí už zakúpené v obchode, je lepšie objednať rámy dverí v stolárskej dielni. Záves a inštaláciu objednajte pre tých istých majstrov.
Chyby pri inštalácii vo dverách
Inštalácia dverí nie je taká jednoduchá, ako sa zdá na prvý pohľad. Dokonca ani dvere najvyššej kvality netrvajú dlho, ak sú vo dverách neinštalované. Inštaláciu preto zverte sprievodcovi.
Bloky dverí sa inštalujú do otvoru prísne vertikálne pomocou úrovne a olovnice. Ak nie je dodržaná vertikalita, dvere sa spontánne otvoria alebo zatvoria pod vplyvom gravitácie. Blok dverí môžete správne namontovať pomocou drevených klinov: najprv je rám zaklinený, strana závesu je pevne pripevnená, je skontrolovaná otvorenosť a zvislosť. Dverové krídlo musí rovnomerne priliehať k rámu po celej rovine.
Klínový blok dverí
Po zaklinení sa otvor vyplní polyuretánovou penou. Pena sa rozťahuje tak, aby nedeformovala krabicu, je potrebné nainštalovať dištančné vložky alebo vložiť prúžky kartónu medzi plátno a krabicu, šírka 2-3 mm. Nemali by ste šetriť na polyuretánovú penu. Kvalitná profesionálna pena sa pri vyschnutí natoľko nerozťahuje, nedeformuje rám dverí a po vysušení má vyššiu hustotu a lepšie drží rám v otvore. Niektorí majstri radia okrem peny, aby sa rámy dverí upevnili kotvami alebo skrutkami pomocou hmoždiniek. Ako však ukazujú dlhoročné skúsenosti, pre správne sklopné a namontované dvere bude stačiť jedna montážna pena. Okrem toho kotvy a skrutky kazia vzhľad rámu dverí. Po vysušení sa prebytočná pena odreže nožom. Potom sa výbava oreže (v uhle 45 °) a pribije sa. Pri správnom orezaní by sa v kĺboch nemali nachádzať žiadne medzery. Plattový pás je potrebné pribiť klincami s malými čiapkami, je lepšie použiť vzduchovú pištoľ, potom budú mať nechtové hlavy menej viditeľné..
V prípade potreby je možné vnútorné dvere namontovať nezávisle. Kvalitu svojej práce však môže zaručiť iba skúsený remeselník. Dvere nainštaluje podľa všetkých pravidiel, pričom zohľadní zvláštnosti každého konkrétneho prípadu. Nesprávna inštalácia môže zničiť aj tie najlepšie dvere..
Čo sú najbežnejšie chyby pri inštalácii vnútorných dverí a ako ich možno predchádzať?
Najbežnejšie chyby pri inštalácii vnútorných dverí sú nesprávne zarovnanie, nedostatočné utiahnutie skrutiek a nedostatočné vyrovnávanie povrchu. Tieto chyby vedú k nesprávnemu pohybu dverí, ich ochabnutiu a časom aj k poškodeniu. Aby sme sa im predišli, mali by sme dodržiavať niekoľko krokov. Prvým krokom je presné meranie a označenie miesta inštalácie. Potom by sme mali dôkladne pripraviť povrch a vyrovnávať nerovnosti. Po tomto kroku by sme mali dôkladne utiahnuť všetky skrutky a kontrolovať, či sú dvere správne zarovnané. V prípade potreby môžeme použiť dierovacie šablóny, aby sme zabezpečili presné otvory pre kľučky a zámky. V neposlednom rade je dôležité používať správne nástroje a postupovať podľa pokynov výrobcu. Týmito jednoduchými krokmi môžeme minimalizovať chyby a zabezpečiť, že naše vnútorné dvere budú správne fungovať a vydržia dlhšie.